Okolí Telnice

10 km

Dnešek patří bezesporu Telnici. Nejen, že se tu právě odehrává krásná akce na podporu Kozí dráhy, přicházíme navíc s tipem na výlet z Telnice do blízkého okolí. My jsme si cca 10 km procházku na začátku července užili se vším všudy, tedy i závěrečnou koupačkou. Vy si ji koncipujte dle libosti, ačkoliv věříme, že se najde i spousta takových, kteří podzimní ochlazení vřele uvítají. Vydejme se na cestu!

Výlet začínáme v Telnici, na první pohled nevelké obci v Ústeckém kraji, která má však dohromady 6 sídelních jednotek - Adolfov, Liboňov, Telnice, U Staré Pošty, Varvažov a Zadní Telnice. V té poslední se za pár měsíců rozjedou lanovky ve ski areálu, jež byl prvním rekreačním střediskem v Československu, kde bylo spuštěno umělé zasněžování.

My se ale nejdřív zastavíme na nádraží, které je především známé tím, že zde (aktuálně) končí tzv. Kozí dráha - jednokolejná regionální trať, která začíná svou pouť v Děčíně. Od roku 2022 se po této dráze opět rozjely sezónní linky o víkendech, svátcích a prázdninách s názvem Podkrušnohorský motoráček. Od dubna do konce října se tak můžete svézt unikátním retro motorovým vozem řady M 152.0.

Ještě než se vydáme na okruh, zajdeme se podívat kousek nad obec do míst bývalého zámku Ledebour. Dnes po loveckém zámečku, jež byl majetkem Adolfa Ledeboura, zbyla jen zarůstající konírna a kaple Panny Marie, která však osamocená v hustém lese dokáže na návštěvníka silně zapůsobit.

Vracíme se zpět do Telnice, zahneme před kolejemi doprava a hurá po modré směr Liboňov, kde už na vás čeká dosti pestrá trasa. Příkré stoupání doplňují úchvatné výhledy, jehličnaté lesy střídají listnaté, zarostlé slunečné louky zase stinné potůčky s kapraďorosty. Občas vaši trasu protknou všudypřítomné Telnické MTB stezky, které dávají do kupy místí dobrovolníci a vedou až k rybníku, o kterém ještě padne zmínka.

Nejdřív nás ale čeká trocha historie, a to poprvé u pomníku generála Vandamma. Dejte pozor, ať jej neminete, až dojdete ke kolejím, těsně před nimi odbočte doprava, přes mostek a lesní cestičkou několik desítek metrů až k pomníku s informační cedulí. Zde byl údajně zajat napoleonský generál Dominique Joseph Vandamme, obávaný i když mladičký velitel francouzské armády. Jak to tam celé probíhalo, se dozvíte na infotabuli, co nás ale zaujalo, je údajný Napoleonovův výrok: "…s Vandammem jsou samé potíže, kdybych měl dva Vandammy, dal bych jednoho zastřelit, ale jelikož mám jen jednoho, rád si ho ponechám".

Po dalším příjemném, teď už střídmém šlapání, mineme vodní plochu, kterou zatím necháme bez povšimnutí a završíme vzdělávací číst u dalších dvou pomníků ve Varvažově - jeden pruský, věnovaný památce pruských vojáků padlých v bitvě u Chlumce roku 1813 a druhý rakouský, který má připomínat hrdinské činy rakouského generála Hieronima Colloredo - Mansfelda (už jsme o něm mluvili v Tipu na výlet v okolí Cínovce).

No a konečně přichází zasloužené osvěžení - buď v rybníku Oprám, který vznikl z bývalého dolu Gustav, má čistou vodu a je zde vybudována kromě jiného i překážková dráha přes hladinu (Ninja Factor), nebo v blízkém bistru Bažina. Cestou zpátky vás ve Varvažově ještě jistě zaujme budova Staré pošty, kterou nechal vystavět v letech 1814 - 1817 ústecký poštmistr Johann Michael Ulbrecht. Dnes již slouží jako penzion s restaurací Stará pošta, pokud vám tedy návštěva bistra nebude stačit, můžete své chuťové smysly uspokojit zde nebo po návratu do Telnice U zeleného stromu.

Okolí Telnice

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory