Na zámek Jezeří a ještě dál

9 km

Dnes bychom vás rádi pozvali na jeden z nejzajímavějších zámků v České republice. Státní zámek Jezeří má za sebou velkolepou slavnou minulost s přepychem a nádherou hodnou knížecího sídla, tak období zmaru a zapomnění. Vznikl ve 14. století jako hrad z jezera (de Lacu), jinak i Eisenberg, kdy shlížel ze svahu Krušných hor. Postupem času byl přestavěn na renesanční a nakonec barokní zámek, jak jej známe nyní. Tuto barokní podobu mu vtiskli Lobkowiczové, pro které se Jezeří stalo jedním z nejvýznamnějších reprezentativních sídel.
Prohlídku zámku můžete absolvovat ve třech prohlídkových okruzích - zámecké interiéry s průvodcem, okruh s výhledem bez průvodce a okruh po přízemí a sklepích rovněž bez průvodce. Přístupný je z části i pro handicapované, vítáni jsou rovněž cyklisté, děti i pejskaři.

Pokud se vydáte stejně jako my po modré turistické značce západně, pak potkáte technickou památku bývalou Zámeckou vodárnu, která zásobovala hrad a později zámek pitnou vodou. Ačkoliv se jedná o jedno z nejstarších krušnohorských vodních děl, je stále zachovalá.

Ale pokračujeme dál až na vyhlídkové místo ke zřícenině Starý Žeberk. Hrad Starý Žeberk býval obranný hrad na jižním úpatí Krušných hor, který se stal sídlem významného šlechtického rodu. Byl považován za nejvýše položený hrad v severních Čechách. Dnes jeho existenci připomínají už jen nepatrné zbytky. Určitě ale stojí za to odbočit z modré na 707 m vysoký vrchol hory Jezeří, v historických mapách dohledatelný pod názvem Jezerka. Jedná se o nejskalnatější vrch východního Krušnohoří (pozor, pro horolezce od roku 1969 nepřístupný).
Odtud se buď můžete vrátit zpět k zámku nebo si udělat příjemný celkem 9 km okruh po lesních cestách, zakončený výhledem na zámek Jezeří s dolem ČS armády na pozadí. Může se to zdát neuvěřitelné, ale i tento kontrastní pohled má něco do sebe. Posuďte sami…

Více informací o zámku najdete zde: Zámek Jezeří

Na zámek Jezeří a ještě dál

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory