Kolem Ryžovny

10 km

Dnes nabízíme okruh kolem jednoho z nejkrásnějších míst Krušných hor - zaniklé osady Ryžovna. Půjdeme krásnou krajinou, a navíc cestou potkáme spoustu atrakcí.

Zaparkovat se dá na více místech, my jsme zvolili křižovatku cest na hřebeni mezi Hřebečnou a Ryžovnou. Dáme se na jih a po chvíli klesání odbočíme doprava na naučnou stezku Hřebečná. Po 300 metrech dorazíme k první dnešní zajímavosti: bývalý lom nabízí překvapivý pohled na luxusní skalní varhany. Navíc tu najdeme magické zbytky železobetonové konstrukce bývalé hlavní budovy, se kterými si příroda již sto let pohrává ve snaze je zcela pohltit.

Vrátíme se na hlavní silnici a dál klesáme směrem na Hřebečnou. Po chvilce narazíme na první lákadlo - občerstvení Maringotka. Ponecháme na vás, jestli podlehnete…
Odbočíme doprava a napojíme se na Stezku Českem. Pohodlnou vrstevnicovou cestou dorazíme až k překrásné vyhlídce u štoly Bílá holubice. Přes louku zde vidíme v údolí Hřebečnou a na obzoru pak majestátní Plešivec. Pokračujeme dál téměř po vrstevnici, až dorazíme k pohádkové budově občerstvení u Červené jámy. Tenhle domeček svým originálním vzhledem potěší malé i velké. Určitě ho jednou najdeme v učebnicích architektury!

Zahneme doprava a naše cesta se stočí k severu. Přejdeme silnici na Horní Blatnou a dojdeme až úžasnému vodnímu dílu, kterým je Blatenský vodní příkop. První krátký úsek budeme muset obejít kvůli rekonstrukci (ale kdo ví, třeba už je hotovo!), podle příkopu pak krásnou tříkilometrovou procházkou dojdeme až na Ryžovnu. Tady na nás čeká poslední dnešní občerstvení, a máme na vybranou mezi dvěma provozovnami, jedna lepší než druhá: Pivovar Ryžovna a Restaurace Salaš

Z Ryžovny se vydáme zpět k autu a dáme si největší stoupáček dnešního výletu - po návštěvě restaurace nám to jen prospěje. V polovině kopce se ale určitě zastavte u památníku zaniklého kostela sv. Václava. Celé údolí si odtud můžete prohlédnout z krásné vyřezávané lavičky, která zde byla instalována při Dni zaniklých obcí v roce 2023. Z lavičky se nám nebude chtít vstávat, je tu fakt krásně. Ale k autu už je to kousek, to zvládnete. A děkujeme za návštěvu, přijďte zas!

Kolem Ryžovny

Autem od Božího Daru nebo Abertam
Nejbližší autobusové zastávky jsou v Abertamech nebo v Horní Blatné, na okruh to je v obou případech 2,5 km

Na vhodném místě u silnice Hřebečná - Ryžovna

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory