Hřebenovka aneb přes Krušné hory po historické stezce

228,3 km

V dnešním TIPU NA VÝLET se vydáme přes celé Krušné hory. Půjdeme po historické trase, která je známa jako Krušnohorská hřebenovka. Její vznik je spojen s osobou průkopníka turismu Josefa Brechensbauera. Existuje několik verzí, kde vlastně tato trasa začíná a kde je její konec. My budeme ctít vytyčení, které poprvé popsali pánové Brechensbauer a Prassl ve svém turistickém průvodci z roku 1907. Jimi popsaná Krušnohorská hřebenová cesta vedla z Děčína až do Aše.

Trasa HŘEBENOVKY vede z Děčína pěkně zostra. Přímou cestou na první vrchol trasy - Děčínský Sněžník. Stoupání je to výživné, odměnou jsou však překrásné výhledy do krajiny. Pokračujeme dál, přes Tiské stěny, velice zajímavé skalní útvary, do Nakléřova. Právě Nakléřovský průsmyk, kudy se mimochodem doslova valily dějiny (Od Napoleona, přes Hitlerovu armádu, až po sovětské tanky v roce 1968) je považován za skutečnou východní bránu do Krušných hor. Odtud pak pokračujeme po červené turistické značce až na Komáří hůrku.

A z hůrky směrem na Cínovec. Putujeme moc pěknou krajinou, okolo zdejších rašelinišť. Z Cínovce pak míříme dolů, směrem k bývalé obci Fláje, kde se dnes rozkládá jedna z krušnohorských vodních nádrží. Než se ale dostaneme k vodní hladině, musíme překonat dva výškové body - Bouřňák a také Vrch Tří pánů. Tady je to opravdu divočina. Od přehrady Fláje pak cesta pokračuje dál, směrem k obci Klíny a odtud pak do Nové Vsi v Horách.

Pokračujeme dál, pěkně do kopce, až na Lesnou. Kolem Volárenského rybníka do Kalku, kde nás přivítá zdejší kostel, pyšně se tyčící nad obcí. Je to jedna z dominant celých Krušných hor. Na kochání však není čas, pokračujeme dál, do další Hory se svatým v názvu, tentokrát Šebestiánem. To už se pomalu dostáváme na západní polovinu pohoří. Krajina se tady nenápadně proměňuje a okolním vrchům přibývají výškové metry. Nebylo by to pravé krušnohorské putování, kdybychom nepotkali další přehradu, tentokrát tu, jež nese název zaniklé obce Přísečnice. Odtud už je to jen kousek do Měděnce. Z dálky viditelný vrch Mědník, protkaný desítkami štol.

Z Měděnce je již na dohled nejvyšší vrchol Krušných hor - Klínovec. Přes Boží Dar a okolo Božídarského Špičáku zdoláváme další tisícovku - Plešivec. Odtud míříme do prastarého hornického městečka Horní Blatná. Z Blatné nás hřebenovka zavede na německou stranu Krušných hor, zpět na české území se vracíme nedaleko Zadního Ostružníku. Z něj už je to přes Počátecký vrch jen kousek na Vysoký Kámen. Právě tady vždy své putování po hřebenovce končíme. Ta Brechensbauera ale pokračuje dál, až na rozhlednu Háj u Aše. Kdo rád zdolává výzvy, může dojít až tam, ať má Krušnohorskou hřebenovku kompletně zdolanou.

 

Hřebenovka aneb přes Krušné hory po historické stezce

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory