Do podhůří na Větruši

2 km

Začaly nám chladné dny, mnohdy doprovázené deštěm a celková nálada se může zdát, že by člověk zůstal nejraději pod peřinou. Avšak i v takovéto dny se dá vyrazit na výlet a třeba i "provětrat" děti, abyste společně objevili další kousek z krásy České republiky. Pro tyto pochmurné dny, jsme si pro vás připravili na kilometry sice kratší okruh, ale o to více pestrý.

Nenechte se odradit, když zůstaneme dneska po celou dobu ve městě. Protože Ústí nad Labem nabízí zajímavá místa! Začínáme v centru města, před unikátním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. A proč že je unikátní? Podívejte se na něj pořádně až ke špičce. Pokud je někdo milovník současné české literatury, tak velmi populární kniha z hornického Karvinska mu svým názvem poradí… Správně jste si všimli náklonu věže. A ještě aby ne, jedná se o čtvrtou nejšikmější věž v Evropě - kdy vychýlení je o jeden centimetr a dva metry k tomu, což k poměru své výšky 65 m se může zdát až neuvěřitelné, že stále stojí. Postaven byl samozřejmě za doby románské bez takovéto "atrakce". Svůj náklon dostal kostel až ke konci druhé světové války vlivem bombardování.

Směrem náklonu věže se dále vydáme do obchodního centra Fórum, kde ze střechy začíná lanová dráha. (Nebojte se vyrazit s kočárkem, k nástupní stanici jede výtah.) A máme tu další Ústecký unikát, se svými 330 m na délku a 50 metry převýšení, které musí kabina zdolat, se jedná o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v České republice. A nesměřuje nikam jinam, než na romantický zámeček Větruše. Krom ikonického výhledu na centrum města, údolí řeky Labe a vzdálené obrysy hradu Střekov. Poté, co se dostatečně pokocháte výhledem, pokračujete za zámeček a ihned za parkovištěm vidíte vstup do přírodního labyrintu. Hra na schovávanou může být zde o to delší, že se třeba sami ztratíte. A pokud byste bludiští neměli ještě dost, za živým plotem tohoto labyrintu je malá budova, kde vás uvítá příjemná paní na pokladně a za pár korun si můžete projít malé zrcadlové bludiště. S přihlédnutím k velikosti baráčku však neočekávejte zábavu na hodinu, je to spíše pro krátkou zábavu nad pokřivenými zrcadlovými obrazy.

Nyní se nabízí 2 varianty zakončení tohoto výletu - pokračovat v pěší turistice a kolem městského středověkého popraviště, s úchvatným výhledem na město seběhnout dolů a nebo zpátky lanovkou do obchodního centra. Rozhodnutí je už jen na vás. Přidáme pouze upozornění, že při zvolení první varianty, kdy se vydáte pěšky zpět směrem k náměstí s kostelem, bude poslední úsek přes rušné křižovatky s né zrovna bezpečnými přechody přes silnici. Bohužel zde nevede žádný podchod nebo přemostění.

Do podhůří na Větruši

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory