Geografie Krušnohoří

Krušné hory jsou rozsáhlé pohoří ve střední Evropě, které se táhne přibližně 150 km západovýchodním směrem podél hranice mezi Českou republikou a Německem. Německá část je nazývána Erzgebirge, zatímco česká část se jmenuje Krušné hory. Toto pohoří je také nazýváno jako Rudohoří, což odkazuje na historické hornické dědictví regionu.

Zeměpisně se Krušné hory nacházejí v severozápadní části České republiky a v jižní části Německa. Jejich nejvyšším vrcholem na české straně je Klínovec (klínovka) s výškou 1244 metrů nad mořem a na německé straně je to Fichtelberg s výškou 1214 metrů nad mořem. V tomto pohoří se nachází mnoho dalších malebných vrcholů, hlubokých údolí a horských potoků.

Krušné hory jsou geologicky zajímavé, neboť jsou tvořeny především krystalickými břidlicemi a rulami, které byly vytvořeny během geologického vývoje. Dlouhou dobu zde probíhala intenzivní těžba stříbra, cínu, olova a dalších rud, což mělo značný vliv na ekonomický a kulturní vývoj regionu. Důkazem toho jsou města a vesnice s typickou architekturou a hornickými tradicemi.

Krušné hory jsou oblíbeným turistickým cílem pro milovníky přírody a lyžaře. Zdejší krajina nabízí množství turistických tras, cyklostezek a lyžařských areálů. Kromě toho jsou zde historická města, jako je Karlovy Vary a Annaberg-Buchholz, která lákají turisty svým bohatým kulturním dědictvím a lázeňskou tradicí.

Krušné hory jsou také jedním z regionů, kde jsou vidět důsledky historického průmyslového využívání životního prostředí. V současné době jsou však úsilí věnována obnově a ochraně přírodního bohatství tohoto území.

Celkově jsou Krušné hory fascinujícím geografickým útvarem s bohatou historií, malebnou přírodou a kulturním dědictvím, který láká návštěvníky z celého světa.

 

 

 

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory