Zaniklé obce Mílov a Háje

16,3 km

Dnešní pozvání nás zavede na místa bývalých obcí, po nichž dnes najdete už jen pramálo stop. Něco málo napoví ojediněle rostoucí stromy, které kdysi stínily dávno zmizelá stavení. Také pohled na katastrální mapu je fascinující - tvary parcel nám prozradí jak bývalé domy, tak příjezdové cesty k nim!

Vyrazíme z nádraží do prudkého kopce po červené a po 300 metrech se nezapomeneme otočit a prohlédnout si nádherný panoramatický výhled na Potůčky i na Johanngeorgenstadt. Pak už stoupáme lesem až k úžasnému historickému hraničnímu kamenu z roku 1672, který je až do dnešních dnů platným vymezením hranice mezi Saskem a Českem. Dále po červené pak sestoupíme na asfaltku s cyklostezkou č. 2002, která nás dovede až k rozcestníku Mílov - sever. Na louce před námi dříve stávala po obou stranách hranice malá osada Mílov/Halbmeile. Na české straně je dnes již jen louka, na německé straně stojí 7 domů.

Po okraji louky dojdeme až k fascinující kapli Mílov, která letos oslaví 10 let od svého znovuzrození. Odtud pozvolným klesáním po cyklostezce č. 2004 dojdeme až k vyhlídce na zaniklou obec Háje/Zwittermühl. Mírným klesáním pak po třech kilometrech dojdeme k hotelu U Červené Lišky, kde konečně narazíme na civilizaci, a tedy možnost jídla a pití. Zde můžeme své unavené tělo pořádně zahltit kaloriemi, protože odtud už zbývá do výchozího a tedy i cílového bodu dnešního výletu jen 3,5 kilometru mírného klesání příjemnou asfaltovou cestou.

Zaniklé obce Mílov a Háje

Vlakem na nádraží Potůčky (trať z Karlových Varů přes Nejdek a Horní Blatnou)
Autobusem do zastávky Potůčky, paneláky
Autem přes Horní Blatnou nebo přes Ryžovnu

Centrální parkoviště Potůčky nebo parkovací plocha před nádražím
https://mapy.cz/s/repobaruje

 

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory