Z březových hájů přes skály a vodopády na Hasištejn

9,5 km

Opět jsme se vydali poznávat krásy ústecké části Krušných hor, tentokrát do okolí hradu Hasištejn, který byste našli na okraji obce s příznačným názvem Místo. My však začneme o kousek dál a hrad si necháme až jako třešničku na dortu.

Výběr startu byl zase spíše náhodný, ale za nás výborný! Zaparkovali jsme u náměstíčka vísky Vysoká jedle, kde můžete poobdivovat kapli Panny Marie (zrovna na ní pár místních mužů opravovalo střechu), dětské hřiště nebo parádní výhled, který ve svých 650 metrech vesnice má až na vodní nádrž Nechranice. Po pár metrech chůze po klidné silnici odbočíme na lesní pěšinu do prostoru, který doporučujeme prozkoumat důkladněji i mimo cesty. Nám učaroval. Hustý březový háj podestlaný četnými balvany všech možných velikostí vzbuzuje zvědavost… kde se tu všechny ty kameny vzaly, proč mají takové tvary a jsou rozmístěné právě takhle. Do vašich fantazií nebudeme házet vidle naším poznáním, ale dáme malou indicii: Kráčejte k výšinám!

No a když se pak vrátíte zpět na cestu, přejdete silnici, přivítá vás zase krajina trochu jiná. Půjde se hódně z kopce, společnost vám budou dělat spíš jehličnany, vřesy a brusnice a hlavně občasné průzory na okolní Přírodní park Údolí Prunéřovského potoka. V jednu chvíli se v celé své kráse ukáže i kostel sv. Václava ve Výsluní. V nižších nadmořských výškách se napojíme na Císařskou stezku, která nás dovede až k té další přírodní nádheře - Prunéřovskému potoku. Vede přes něj lávka pojmenovaná po dlouholetém průvodci turistických pochodů odboru KČT Chomutov Jaroslavu Hájkovi. Pro překonání překážky využijte ji nebo jako my přeskákejte na boso po balvanech uprostřed nádherného toku lemovaného rozkvetlými blatouchy. Nalevo od rozcestníku můžete využít ohniště a rozhodně využijte modrou stezku vedoucí k vodopádům…

Nečekejte žádné Niagara Falls, to dá rozum, ale Kýšovický vodopád, podél kterého můžete i chvíli stoupat, má rozhodně něco do sebe. Jde o největší a nejdelší vodopád Krušných hor, jehož voda protéká přes tři kaskády a překonává převýšení až 25 m. Turistická trasa zde končí, můžete ale podél potoka pokračovat k Malému Kýšovickému vodopádu a pak klidný tok přeskákat na druhou stranu nebo se vrátit civilizovaně po modré a lávce zpět. Každopádně kroky už směřujeme k hradu Hasištejn.

Cesta k hradu podél Prunéřovského potoka je sama o sobě zážitek, navíc v letních měsících si zde užijete příjemný chládek ve stínu vzrostlých stromů a skal (taky je to údolí, že ano). Že jsou ty stromy vzrostlé, potvrzuje třeba i Dolní a Horní úbočský smrk, který se svou výškou a obvodem kmene zapsal mezi památné stromy ČR. A o kus dál hned další zajímavost - Kamenný most, údajně nejstarší most v ČR pocházející z 5. století od slovanských kmenů.

A to už začínáme pomalu stoupat, k modré značce se připojila žlutá a před zraky se nám zjevuje rotundovitá věž, tzv. Prachárna patřící k hradu. Pokud jste nepřipravený turista, můžete si myslet, že "to je sakra ten Hasištejn? A to je všechno?" Nebojte, není! Ta pravá paráda vás teprve čeká o pár kroků dál. Zřícenina hradu Hasištejn má své vlastní parkoviště, milou paní za kasou i lehké občerstvení. No a hlavně tu vyhlídkovou hradní věž, po jejíž úzkých dřevěných 116 schodech se vyškrábete do výšky 25 metrů a můžete se kochat 360° výhledem na Krušné a Doupovské hory i České středohoří. A pokud by někoho dráždil výhled na prunéřovskou elektrárnu, tak se jednomu okénku zkrátka vyhněte. Na druhou stranu ten kontrast architektury 14. století, hustých lesů a výdobytku století 20. má také něco do sebe. (Ano, ten hrad si tam někdo postavil dlouho předtím, než zde vyrostla elektrárna, ale pst.)

No a to by klidně mohlo od nás stačit, ať máte nějaké překvapení. Určitě se ale zaručujeme, že litovat nebudete ani v jedné části výletu. Obuv zvolte pevnou, turistickou, a kočárky nechte tentokrát doma (případně s ním dojeďte až na parkoviště hradu). Plus doporučujeme se hezky usmívat na paní pokladní, můžete od ní získat jeden tajný tip.

Z březových hájů přes skály a vodopády na Hasištejn

autobusem na zastávku Místo, Vysoká Jedle
autem od Chomutova nebo Kadaně

kdekoliv po vesnici
nebo pokud půjdete od hradu, tak přímo na parkovišti zřiceniny Hasištejn

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory