Štola Johannes

2 km

V horách nebývá každý den sluníčko, ale často také prší nebo je mlha. Kam se schovat před ošklivým počasím? Přece pod zem! A ještě k tomu zažít něco, co člověk jen tak nezapomene.
Pojďte se s námi vydat o 500 let nazpět a podívat se, jak předkové našich předků dobývali rudu v Rudných horách, které jsme si pak přejmenovali na Krušné. Prohlídku Štola Johannes je třeba dopředu zarezervovat a zaplatit na Infocentrum Boží Dar I Infozentrum Gottesgab nebo přes internet www.stolajohannes.cz. Dejte také pozor, tahle atrakce je fyzicky poněkud náročná a není pro každého: nesmí sem děti do 10 let, obézní osoby nebo lidi se strachem ze stísněných prostor nebo z výšek. Raději si vše pořádně na webu nastudujte.

Už jsme vás dost postrašili? Tak pojďme na to. Nejdříve důkladná příprava. Oblékněte se raději tepleji, pod zemí je celý rok 8 stupňů. Počítejte také s tím, že se trochu ušpiníte. Před vstupem nafasujete gumáky (silnější ponožky se docela hodí), plášť, helmu s baterkou. Tak a teď již do štoly! Zde vás průvodce zahrne spoustou neznámých odborných výrazů, které člověk rychle zapomene. Navrhujeme zapamatovat si alespoň pojem "krušení", neboli narušování skály ohněm a vodou.
Na co se ale rozhodně zapomenout nedá, je pocit obdivu vůči hrdinům, kteří se s primitivním nářadím rvali každou šichtu se skálou a riskovali přitom svůj život. Nezapomenutelné jsou i pohledy na osvícené podzemní prostory, které středověcí horníci vytvořili, ale ve světle svých primitivních lojových lampiček je na rozdíl od nás nikdy vidět nemohli. Uvidíte i rudné žíly, kvůli nimž se to celé odehrávalo.

Ocitnete se zkrátka v úplně jiném světě, než je ten náš dnešní. Ale víc už nevyzradíme, to musíte zažít sami.

Takže ZDAŘ BŮH čili GLÜCK AUF!

Štola Johannes

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory