Rájeckým údolím u Stříbrné

9,6 km

Příprava dnešního výletu pro nás byla něčím výjimečným. Příroda zde ještě o něco více měla tu moc člověka odpoutat od přehlcené mysli a dostat ho do přítomnosti. A pravdou je, že dnešní výlet má všechno - vodu, skály, jehličnaté i listnaté stromy, strmé kopce, nádherné výhledy, ponaučení, historii, zábavu… a to vše v podstatě o samotě. Vydejte se s námi k obci Stříbrná, co by kamenem dohodil je to i z Bublavy, Kraslic nebo Přebuzi.

Naše putování začínáme u pomníku zaniklé obce Nancy. Najdete jej na trase Stříbrná - Rolava, nachází se zde plocha pro parkování a v zimním období bohatém na sníh zde silnice na Rolavu končí a nastupuje se na běžkařskou stopu. Co se týče osady Nancy, dnes v ní najdeme čtyři obydlené domy, přitom před druhou světovou válkou byste zde mohli navštívit několik obchodů, restaurace, školu a práci hledat v jedné ze dvou pil.

Ale pojďme zpět do přítomnosti. Vydáváme se Rájeckým údolím až k odbočce na zelenou. Bohatě zalesněným údolím protéká Rájecký potok, na kterým se vypíná malé, avšak impozantní skalní město. Pokud byste se k němu (jako my) nestočili, zvládnete to zatím i na kole, vedou zde cyklostezky 23, 2001 a 2279. Na šplhání mezi skalami určitě doporučujeme pevnou obuv, Skalní město u Šišáku se pyšní věžemi vysokými od 3 do 18 metrů a najdeme tu Strážce, Velkého a Malého Kohouta, Trpaslíka, Stříbrňáka, Beduínku a Beduína. Na tom posledním byla před nedávnem vybudována krásná ferrata. Sedm různých cest s obtížností C, D až D/E nabízí adrenalinový zážitek v úchvatném lesním prostředí. Dejte pozor na dvě věci: 1) vždy ji absolvujte s veškerým potřebným vybavením a 2) není zde signál, doporučujeme stáhnout offline mapy.

A dost bylo skal, vracíme se zpět na zelenou, po níž dojdeme lesem až k Fischerově studánce. Pokud vám to dřevěný strážce pramene povolí, můžete si pod přilehlý přístřešek jít vychutnat čistou pramenitou vodu. A nebo si jí napustit s sebou a vydat se od pramene Hřebenovkou směrem na Špičák. Odbočku k němu nemůžete minout už proto, že cestu lemují zábavné dřevěné prvky vedoucí až Pokladu na Špičáku, které ocení především děti. Největším pokladem je ale samotný Špičák a výhled z něj. Dohlédnete západním až severním směrem přes Rájecké údolí na hřebeny Krušných hor, směrem na západ je vidět rozhledna na Olověném vrchu. O vrchol Špičák se starají místní dobrodinci, najdete tu díky nim altánek, sošky sov, posezení i kříž. Z tohoto magického místa se vám nebude chtít odejít.

Nicméně i cesta zpět má své kouzlo. Krom toho, že už vede jen z kopce a lesem, dává prostor průchodu emocí, které jste nashromáždili během chvil na vrcholu. Navíc potkáte několik památných stromů i památník k 10. výročí založení republiky. Nádherný a ryzí kus světa, který dokáže člověku tolik dát, si zaslouží velkou úctu. Myslete na to při návštěvě těchto i jiných končin.

Rájeckým údolím u Stříbrné

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory