Po stopách krušnohorské gastronomie a dobrého pití

26 km

Magický trojúhelník mezi městy Boží Dar, Abertamy a Horní Blatná je doslova turistickým rájem pro celé rodiny. Panenskou přírodu, romantické procházky okolo Božídarského rašeliniště a Mrtvého rybníka ocení maminky, populární Ježíškovu cestu a mnohé rozhledny v okolí si oblíbí děti všech věků, důl Mauritius, štola Johannes a Vlčí jámy udělají radost celé rodině. Je tu však také něco speciálně pro tatínky. Zmíněná lokalita je totiž protkána rodinnými pivovary a mnohými hospůdkami a kiosky v přírodě. Pojďme se tedy vydat po stopách krušnohorské gastronomie a dobrého pití.

Naši pouť začneme na Božím Daru, v místním pivovaru Červený Vlk. Domácí pivo, stylová atmosféra, vynikající kuchyně. To vše nás správně naladí na další cestu. Vyrážíme skrz centrum města a okolo místního hřbitova, napojujeme se na Ježíškovu cestu a pokračujeme směr Myslivny. Po dvou kilometrech se před námi zčista jasna vynoří dřevěná stavba - populární občerstvovna turistů, cyklistů i běžkařů - Krmelec. Načerpáme energii a uháníme za dalšími gastronomickými poklady.

Abychom trochu protáhli tělo (a jak se říká, udělali si žízeň) míříme z Mysliven směrem k Božídarskému Špičáku a dál okolo Mrtvého rybníka směrem na Hřebečnou. Tady nás na křížení se silnicí doslova vcucne další unikátní kiosek - Maringotka. Usměvavá obsluha, dobré pivo, široký sortiment domácích pochutin, ale i možnost posezení, či využití hřiště na pétanque. Příliš se vám odsud nebude chtít, na trase jsou však další lákadla.


Procházíme právě unikátním hornickým územím zapsaným na seznamu UNESCO, zdejší krajina je protkána mnoha štolami, doly a propadlinami. A právě jedna taková hornická památka dala jméno další populární občerstvovně na naší trase. Červená jáma vypadá jako pohádková chaloupka, každý poutník tu však najde něco k snědku a pití. Odtud pak vyrážíme dál, směrem k silnici spojující Horní Blatnou a Boží Dar.

Zde odbočíme doprava a po silnici se vydáváme směrem k místu, kde kdysi stávala obec Ryžovna. Dnes zde najdete jen pár domů, dva z nich ale kupodivu slouží restauračním účelům. Můžete si vybrat, zda navštívíte rodinný pivovar Ryžovna s restaurací v budově bývalé školy, nebo stylovou krušnohorskou restauraci Salaš o kus dál. Popravdě, za návštěvu rozhodně stojí obě restaurace.

Řádně posilněni se teď konečně můžeme dát na cestu zpátky na Boží Dar. Při svižné procházce na čerstvém vzduchu rychle vyhládne, a tak mohou ti, kteří ještě nemají dost, zakotvit v některém z restauračních zařízení v Božím Daru. A že jich tady je. Restaurace Hranice, Radniční sklípek, Restaurace Daro, Zelený dům… Tady, v srdci Krušných hor, rozhodně nebudete strádat hlady. Tak vzhůru na výlet a dobrou chuť!

PS: Pokud se rozhodnete během výletu absolvovat zastávku ve všech námi doporučených restauračních zařízení, neneseme vinu za případnou tichou domácnost… 

Po stopách krušnohorské gastronomie a dobrého pití

Autobusem směrem od Ostrova nad Ohří, nebo Karlových Varů
Autem ve směru od Jáchymova, ve směru od Měděnce, ve směru od Potůčků, ve směru od Horní Blatné

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory