Okruh z Cínovce

18 km

Dnes Vás zveme do horské osady ležící na hranici s Německem v Ústeckém kraji. Cínovec, dříve Cinvald, stojí za důkladné objevování a obdivování. Je ideálním výchozím bodem pro výlety a sportovní aktivity po Krušných horách. Vede odsud řada značených turistických a cyklistických tras včetně těch přeshraničních. V zimě nazujete běžky a můžete se rozběhnout po Krušnohorské magistrále nebo využít pro sjezd jeden z několika skiareálů v okolí.

My jsme se vydali tentokrát na cca 18 km okruh (ve videu je řečeno 16 km, to jsme ještě netušili, že nás zlákají cestičky jiné než plánované). Pokud nebloudíte, tak je trasa víceméně nenáročná, až na nějaký ten kopec. Vyrazili jsme od hotelu Pomezí po Cínoveckém okruhu, ze kterého jsme odbočili na Cínoveckou haldu, významné mineralogické naleziště, kde lze najít například i lithium v čisté formě. Jedná se o prostor shromažďující odpadní materiál z těžby bývalého dolu Cínovec II, který se nachází opodál. Určitě se běžte pokochat panoramaty z Vyhlídky na Cínovecké haldě, ten výhled stojí za to.

Z Cínoveckého okruhu u rozcestníku Sedmihůrská cesta odbočíme na Severní okruh, který nás příjemnou cestou vhodnou i pro kočárky dovede až k Francouzskému kameni (tož Napoleonově). Kámen se nachází na místě, kde došlo v roce 1813 k rozhodujícímu obratu v bitvě mezi Francouzi vedenými Napoleonem a spojeneckými vojsky pod velením Colloredo Mansfelda. Zde stejně jako po celé trase najdete informační tabule, kde se dočtete veškeré podrobnější informace.

Další cesta vede střídavě do kopce a z kopce mezi vrchy i na ně. My jsme neplánovaně nakonec vyšli i na horu Loupežník, jehož pestrobarevnými květinami obrostlý vršek v 757 m n. m. nám nabídl impozantní rozhled. Od Loupežníka jsme už sešli ke Třem rybníčkům, nově zrevitalizované oblast se třemi horskými rybníky, ve kterých je křišťálově čistá voda. V lokalitě kromě poletujících vážek žijí také vzácní obojživelníci jako je čolek obecný a čolek horský.

Kousek nad přírodní zajímavostí už se napojujeme na cestu společnou pro Stezku Českem, Sedmihorskou cestu, cyklostezku i Příhraniční hornickou NS. Ta nás zavede k bývalé hájovně Pod sedmi štíty, kde se můžete osvěžit vodou ze studánky a nabrat tak síly na zbytek trasy. Ta už skýtá příjemnou chůzi mezi poli s pohledem na zaniklou obec Přední Cínovec. Opodál obdivujeme faunu a především flóru Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu až dojdete konečně k Dlouhému rybníku - vytoužené Fata Morganě. Jedná se o zatopený bývalý rudný důl, který díky okolním rašeliništím a vřesovištím disponuje hnědou až načervenalou barvou. Čistota je ovšem exklusivní a najdete zde i nudapláž.
Putování zakončujeme u kostela Nanebevzetí Panny Marie, jemuž sousedí hřbitov, kde je mimo jiné pohřbeno i 33 italských válečných zajatců, kteří za první světové války zemřeli při práci v cínoveckých dolech. Dominanta, představující jednu z posledních památek starého Cínovce, je díky svému usazení v okolní krajině velmi romantickým místem. Ostatně jako celá vesnice, pokud sejdete alespoň kousek z hlavní silnice. Stojí za návštěvu i za vícedenní dovolenou.

Okruh z Cínovce

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory