Na Vysoký kámen

6,9 km

Kratší výlet pro celou rodinu? Pohodová nenáročná 7 km trasa lesem s okouzlujícími výhledy i pamětihodnostmi, to je dnešní tip na výlet na Vysoký kámen z obce Kostelní do Počátků. Zpevněnou cestu zvládnete kromě finálního několikametrového výšlapu na vyhlídku i s kočárkem. Ten ale můžete - stejně jako kolo - nechat pod skálou. Tak vyrazte s námi…
Vycházíme z tiché malebné obce Kostelní cca 7 km od Město Kraslice v Karlovarský kraj - oficiální stránka. Klid jí dává především složení převážně rekreačních domků, přitom v roce 1948 zde žilo na 350 obyvatel. Podobně jako spousta dalších obcí v pohraničí i Kostelní však po odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce téměř zanikla. Cestou na náš hlavní cíl Vysoký kámen po žluté turistické trase ji máme po chvíli jako na dlani i s její dominantou kostelem svatého Jiljí.


K samotné přírodní památce Vysoký kámen se dostaneme po cca 1,3 km. Uvítá nás informační tabule, schránka pro "stezkaře Českem" a především pohled na úchvatný soubor skal obrostlý vřesem. Na nejvyšší skalní věži s názvem Vyhlídková skála (780 m n. m.) se nachází vyhlídková plošina s kruhovým výhledem na Krušné hory, Slavkovský les a Smrčiny. Hřeben křemencových skal uzavírá skalní věž Větrná skála. K Vysokém kameni se také váže pověst o hradu, který tak trochu připomíná i tvar skalní věže. Stával zde údajně předtím, než byl proklet a propadl se do země stejně jako celá přilehlá vesnice. Ve skále jsou údajně ukryty nesmírné poklady hlídané Bílou paní, k nimž se přístup otvírá pouze na Velký pátek. Podle legendy se zde občas z hlubin země ozývá slabý nářek mrtvých a vyzvánění kostelních zvonů.


Po osvěžení a patřičném pokochání výhledy se vydáváme dále po Hřebenovce souběžně se Stezkou Českem. Po půl kilometru se o pozornost přihlásí pietní místo u kaple Božího Těla. Současnou podobu má od roku 2017, kaple zde ale stála už před 200 lety na místě, kde se našly posvěcené hostie, ukradené v roce 1805 z kostela sv. Jiljí v Kostelní. K zastavení a porozjímání nalákají i lavičky namířené na oltář.


Putujeme dále Přírodním parkem Leopoldovy Hamry, který je mimojiné známý svou výraznou tektonickou činností. Vyskytují se zde nejsilnější zemětřesné roje v České republice s magnitudem až 4,5 stupně Richterovy stupnice. Co vás ale na místě zaujme spíš, je všeobjímající klid, nikde žádní turisté, jen stádo krav a malebná krajina.
To už ale ze Stezka Českem uhýbáme směrem do vesnice Počátky. Obec potkal podobný osud jako Kostelní. Přitom dříve zde žili i výrobci dílů k hudebním nástrojům. V roce 1922 zde vyrábělo součásti houslí 46 výrobců. Na druhou stranu, ještě aby ne, blízké Kraslice jsou považovány za kolébku výroby hudebních nástrojů v České republice, smyčcové nástroje zde vznikaly už od 17. století.


Ještě kousek po prázdné silnici a dostanete se na žlutou, která vás dovede zpět do Kostelní. Pokud byste si chtěli trasu zkrátit, máte ještě možnost potkat zvláštně magickou kapli Čtrnácti svatých pomocníků. Osamocená kaplička nabídne stín i milý duchovní zážitek.
A to už jsme na konci dnešního výletu plného všeho, co je pro Krušné hory typické. Krajina protkaná příběhy…

Na Vysoký kámen

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory