Mrtvou cestou na Vápenku

10,6 km

Asi si říkáte, že v okolí Klínovce se už nedá nic nového objevit. Pokusíme se Vás překvapit a nabídneme k dnešnímu výletu okruh, který určitě neznáte. A budete koukat, kolik atrakcí na vás cestou jukne.


Začneme v Kovářské na náměstí a vydáme se směrem k Nádraží Kovářská /Bahnhof Schmiedeberg. Nemusíme ale vůbec po hlavní ulici, Kovářská nabízí i pěkné místní pěšinky. Projdeme kolem magických trosek bývalé železárny a bezejmenného rybníčku na potoku Černá voda. Poblíž železničního přejezdu si nesmíme zapomenout prohlédnout opravovanou vilku továrníka Antonína Kally, který zde kdysi zaměstnával až 600 lidí při výrobě rybích konzerv: VÍCE INFORMACÍ


Pokud jsme přijeli vlakem, zacházku do Kovářské si odpustíme. Přímo před očima máme další místní atrakci: obytné "Vagony na horách", ve kterých si můžou (nejen nadšenci do železnic) zajistit originální a romantické ubytování, dokonce i s ‚terasovým‘ posezením přímo na konci každého vagónu. Od nádraží se vydáme pohodlnou cestou k vápence, která je jednou z místních atrakcí, kde se dočtete vše o výrobě vápna na informativních tabulích. Překonáme potok a trochu si zafuníme cestou na Vlčí kopec, z něhož seběhneme dolů například do hospůdky Restaurace v Háji.


Po občerstvení se vydáme lesní Mrtvou cestou zpět do Kovářské. Tohle je nepochybně ta nejhezčí část naší procházky. Odkud získala svůj název se nám nepodařilo vypátrat. Nabízíme teorii, že dříve frekventovaná lesní cesta s příjemným mírným spádem vhodná pro pěší i povozy se stala mrtvou poté, co ji přeťala v roce 1872 nová železniční trať Chomutov - Vejprty. Průnik přes koleje je ostatně dodnes divoká záležitost, žádný oficiální přechod pro chodce nečekejte.
Jakmile vystoupíme z lesa, už jsme skoro na konci. Pokud nebude příliš mokro, tak si cestu zpět na Kovářskou můžeme zkrátit přes louku s krásnými výhledy. A na Kovářské si můžeme dát za odměnu zmrzlinu nebo pivo!

Mrtvou cestou na Vápenku

Vlakem na nádraží Kovářská (trať Chomutov – Vejprty)
Autobusem do zastávky Kovářská, Obecní úřad
Autem pohodlně odkudkoli

V centru Kovářské se vždycky nějaké místo najde, prosíme neparkujte na soukromých pozemcích ať už provozovatele ubytování či vlastníků místních nemovitostí.

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory