Kolem historických mostků fojtovických

9 km

Dnes projdeme tři vesnice: Fojtovice, Mohelnice, Habartice. Přitom ale potkáme jen pár stavení. Jak je to možné? Inu, Krušné hory. Z Fojtovic zbyla jen malá část, Mohelnice zmizela úplně, a Habartice se nedají projít vůbec, protože na jejich místě je dnes obrovská pastvina, takže je vlastně jen obejdeme kolem dokola. Domy tedy neuvidíme, ale zato můžeme slíbit opravdu překrásnou přírodu.

Od parkoviště ve Fojtovicích se vydáme podle potoka. Cestou můžeme přemýšlet nad pohnutou historií obce, jejíž vzestup a pád je spojen s výrobou klobouků. Koncem devatenáctého století postavená továrna na klobouky znamenala pro obec i její okolí časy prosperity, které po padesáti letech ukončilo několik požárů, hospodářská krize, druhá světová válka, a nakonec odsun obyvatel a demolice opuštěných domů.

Fanoušky technických památek určitě potěší zachovalé mostky přes Fojtovický potok, který se vine nádherným údolím a vlévá se do potoka Mohelnice (Müglitz). Určitě stojí za to seběhnout z cesty k potoku a hledat ty nejromantičtější pohledy na jeho zvlněné koryto.
Koho baví hledat otisky lidské práce v krajině, tak si u bývalého Frankova mlýna všimne bývalého náhonu. Ten kdysi přiváděl do mlýna vodu z Černého potoka korytem dlouhým 1,5 kilometru, dodnes v lese zřetelně viditelným. Na konci údolí určitě nevynechte návštěvu hraničního sloupu, který byl podle návrhu architekta Josefa Havlíčka osazen v roce 1927 a jako jeden z mála se dochoval na původním místě.

S paměťovou kartou přeplněnou fotkami vystoupáme příjemnou cestou na vrch Mohelnice, odkud si prohlédneme další atrakce: kočičí fousky, neboli bývalé hranice polí zvýrazněné kameny sesbíranými při čištění polí. Stejného původu je i několik obrovských hromad kamení, na mapě nazvaných Mohelnické balvany.

Teď se také můžeme podívat do údolí, kde kdysi žilo bezmála 1000 obyvatel obce Ebersdorf - Habartice. Dnes jej obývá impozantní stádo horského skotu, které od nás odděluje jen tenký provázek - ta gigantická stvoření se naštěstí tváří mírumilovně, věnují se pastvě a kolemjdoucích si nevšímají.

Přejdeme Habartický potok, kousek půjdeme po trase Stezky Českem a přes Fojtovickou pláň mezi dvěma výhrůžně mrkajícími vrtulemi dojdeme zpět do centra Fojtovic. A máme-li štěstí, budeme mít možnost ochutnat produkt zdejšího minipivovaru: KRAJÍC neboli pivo jako kráva!

Kolem historických mostků fojtovických

autobusem do zastávky Krupka, Fojtovice
lanovkou na Komáří hůrku

parkoviště Fojtovice https://mapy.cz/s/mumudehuba

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory