Hrad, hora a jezírko

8,5 km

Dnes se budeme pohybovat kousek od lanové dráhy na Komáří vížku, ale jejích služeb nevyužijeme: na hřeben Krušných hor vystoupáme pěkně po svých, 420 výškových metrů.

Zaparkovat v části Krupky zvané Unčín není úplně jednoduché, žádné větší parkoviště tady nečekejte. Vydáme se po modré do kopce proti proudu Unčínského potoka a za půlhodinku dorazíme na hrad Kyšperk. Zde si obdivovatelé zřícenin opravdu přijdou na své, hrad je rozhlehlý a magický. Za dva roky bude mít výročí: uplyne 500 let od doby, kdy vyhořel! Více o hradu zde.

Po důkladném průzkumu hradu se vydáme lesem zase do kopce, pořád po modré. Jakmile cesta vyjde z lesa, zahneme doleva a uděláme si malou odbočku na Supí horu. Vyhlídka nepatří k senzačním, pár průhledů mezi stromy na objekty v údolí se tu ale dá najít.

Vrátíme se na modrou a jdeme dál do kopce. Tady už žádné stromy nejsou, a tak se můžeme kochat pohledem na celou podkrušnohorskou pánev. Na protějším kopci vidíme ski areál Komáří vížka.

Nejvyššího bodu dnešní cesty dosáhneme na Fojtovické pláni s pocitem, že jsme došli až někam do Argentiny: málokde můžete spatřit tak obrovské stádo! Při naší návštěvě se ještě navíc několik stovek podnikavých kravek rozhodlo prorazit dřevěnou ohradu a vydat se na průzkum okolí. Naštěstí byly celkem mírumilovné, ale stejně jsme se bez větších diskuzí rozhodli ponechat jim pláň zcela k dispozici a po červené zmizet směr Goldhammerův kříž. Zde "přestoupíme" na zelenou a údolím dojdeme ke Kotelnímu jezírku.

Tohle jezírko vzniklo na místě "Unčínské karové deprese", neboli česky řečeno vytvořil ho pro nás ledovec. A fakt se mu to povedlo, je to tu prostě krásné!

Kousek pod jezírkem opustíme zelenou a klesáme po neznačené cestě údolím Unčínského potoka. Cestou bychom měli podle mapy míjet vodopád, ale milovníky vodních děl je třeba dopředu varovat, spíš než vodopád jsou to menší peřeje. Podle potoka dojdeme až do údolí.

Hrad, hora a jezírko

Autobusem do zastávky Krupka, Unčín, U parku
Autem od Ústí nad Labem či Teplic

https://mapy.cz/s/gepefopofe
https://mapy.cz/s/nakozemone

a třeba i blíž, když se vám zadaří

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory