Hamerskou stezkou na rozhlednu Pajndl

8 km

Tentokrát nás to zaválo do obce v Karlovarském kraji v nejzachovalejší části Krušných hor - do Nových Hamrů. Na soutoku řeky Rolavy a Bílého potoka v nadmořské výšce 693 m n.m. leží malebná víska, kam se každý vrací rád, ať už za zalesněným a kopcovitým údolím, sjezdovým i běžeckým lyžováním, ferratami, výbornou gastronomií, klidem přilehlých hor nebo vším najednou. Možností, kam v okolí je nespočet, my jsme si tentokrát vybrali 8 km trasu s cílem na Tisovském vrchu u rozhledny Pajndl. Jako vždy se nám ale spíš potvrdilo, že CESTA JE CÍL…

Z centrálního parkoviště se vydáváme Hamerskou naučnou stezkou, kde se na prvním zastavení dozvídáme třeba, že první písemné zprávy o těžbě cínu v Nových Hamrech jsou z r. 1556. Cín i železná ruda se zde těžili na svazích Tisovského vrchu a pod Dvorským vrchem byl postaven nový hamr, podle nějž dostala obec svůj název. Za krátké zastavení rozhodně stojí hamerská dominanta - Kostel sv. Jana Nepomuckého vystavěný v pozdně barokním stylu. Po levé straně zkontrolujeme sjezdovku Nad kostelem a pokračujeme kolem dětského hřiště a domků, do kterých se chcete okamžitě nastěhovat směrem do kopců.

Kousek nad roztomilou kapličkou Panny Marie Bolestné se dáme doprava a pokračujeme lesní pěšinou dál s občasnými průzory mezi stromy s výhledem na hamerské údolí. U přístřešku Pod Tisovským vrchem bychom mohli pokračovat po lávce dál po na naučné stezce, naše kroky ale vedou rovně, kde se po pár metrech napojíme na žlutou směřující na Tisovský vrch. Zde potkáváme první usměvavé výletníky a v jejich šlépějích docházíme nejdřív ke skalnímu útvaru na Tisovském vrchu a konečně i po pár metrech k rozhledně Pajndl. Z tohoto směru sem vede i cyklostezka, cesta dál po žluté od rozhledny do vesnice ovšem není nic pro běžná kola ani kočárky.

Ale my si ještě chvíli pohovíme u Pajndlu, 24 metrů vysoké kamenné rozhledny vybudované z místní žuly. Po vyšlápnutí 114 schodů se Vám ve výšce 992 m n.m. totiž zatají dech (pokud je zrovna jasno). Úchvatnému 360° výhledu dominují vrcholky Klínovce, Fichtelberg a Doupovské hory, k jihozápadu lze shlédnout výšiny Slavkovského lesa, průmyslové oblasti sokolovské uhelné pánve a věže poutního kostela v Chlumu sv. Máří, bránu Chebska. A ve velké dáli dokonce i vrcholky Šumavy. A po sestupu si můžete za malou skalkou dokonce opéct i nějakou tu dobrotu na ohni.

My si dáme jen čaj, protože už se těšíme, co nám nabídne novohamerská gastronomie. Dovede nás k ní žlutá turistická značka lemující nejprve svažitou, posléze rovnou a jednoduše schůdnou cestu protínající krom jiného i železniční trať nazývanou pro svou horskou povahu "Krušnohorský Semmering". A hladové kroky nakonec směřují za objevováním nového. Od prosince otevřený Restaurant a hotel Schwarz nás uchvátil vkusným interiérem, skvělými palačinkami, kávou, milým personálem a celkově příjemnou atmosférou.

Nové Hamry doporučujeme všema deseti, koukněte k nám na web a vybírejte si turistické cíle, ubytování i stravování v okolí sami. Stojí za návštěvu i delší dovolenou.

Hamerskou stezkou na rozhlednu Pajndl

Autem od Nejdku nebo Perninku
Vlakem z Karlových Varů, Nejdku a Johanngeorgenstadt na zastávku Nové Hamry
Autobusem z Nejdku, Božího Daru či Sokolova
Na kole po Karlově stezce

V centru: https://mapy.cz/s/rebonodaga
U kostela: https://mapy.cz/s/domasoloja
Nebo u skiareálů

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory