Den zaniklých obcí na Ryžovně spojoval

Akce spojená se 17. svatováclavským setkáním

Ještě značně intenzivně v nás rezonují dojmy ze včerejší krásné akce. Po páteční deštivé instalaci byly první sobotní paprsky pohlazením na duši. Už na první část programu - mši svatou - se u památníku bývalého kostela sv. Václava sešlo velké množství těch, kterým nejsou osudy krušnohorských zaniklých obcí lhostejné. Provedl nás jí ostrovský farář Krzysztof Dędek v českém i německém jazyce. Přeshraniční bylo i následující vystoupení rodilých krušnohorských harmonikářů Františka Severy a Franka Gottschalka. 

   


Příjemná atmosféra se stále více prohlubovala, podpořena výborným občerstvením od Krušnohorského spolku Abertamy, pěnivých skvostů z pivovaru Ryžovna, zábavnému poznávání s Eurocentrum Karlovy Vary nebo i možností koupě unikátních kousků vznikajících v šikovných krušnohorských rukou.


Podél výstavy o staré Ryžovně se od křižovatky k místu dění trousilo čím dál více milých lidí, kterým do kroku a do tance zazpíval lidový sbor z okolí Cantus de Velas. Rytmy známých českých i zahraničních písniček stejně jako ženskou za mužskou energii vystřídala folkrocková paráda v podání borců z kapely Zavěšený kafe. Když už jsme u té ženské energie, jedna obzvlášť mocná prosycovala vzduch díky okouzlující dámě, hvězdě našeho dokumentárního filmu, který pro tento výjimečný den natočil Petr Mikšíček za podpory Českoněmeckého fondu budoucnosti. "Železná lady z hor", jak je Erika přezdívaná, vyprávěla neuvěřitelné příběhy ze svého života na Ryžovně každému, kdo jí přišel do cesty. Vy si jej můžete vychutnat online na našem Youtube


Cíleně si ale největší skupinka lidí šla vyslechnout vyprávění architekta Josefa Zumra, s nímž jsme prošli ryžovenskou krajinu a podívali se na ní zase z trochu jiného úhlu. Po již zmiňovaném promítání dokumentu přišel dechberoucí západ slunce a s ním poslední kapela dne Birch Town. Nádherní lidé v čele s pějící vílou hrající na violoncello nás doprovodili až k dlouho očekávané chvíli - ROZSVÍCENÍ STARÉ RYŽOVNY.

"Ona ale nezmizela. Zůstala v srdcích a ve vzpomínkách. Díky lidem, kteří zdejší kraj milují. Díky vám, kteří jste sem dnes přišli. Bůh žehnej Krušným horám a vám všem. Děkujeme."

S těmito slovy z úst Štěpána Javůrka a v německém jazyce od Tobiase Rudelta jsme se pohledem na rozsvícená místa, kde stávaly domy bývalé osady Ryžovna, rozloučili se všemi návštěvníky. Upřímně všem těm, kteří s námi Den zaniklých obcí při 17. svatováclavské setkání strávili, děkujeme, stejně jako všem, kteří se na vzniku a hladkém průběhu této akce podíleli.


Děkujeme.


Kromě těm zmíněným v textu: obec Breitenbrunn, Erzgebirgszweigverein Breitenbrunn e.V., Potok - Deutsch-Tschechischer Kulturverein e. V., město Boží Dar, Montanregion Krušné hory, Michal Urban, Rudolf Löffler, Klaus Franke, spolek Erlebnisheimat Erzgebirge, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Miroslav Balatka

   


Foto: Andrea Pfeifferová a Tomáš Kadlec


 

 

 

Další aktuality

Destinační agentura
Krušnohoří, z.s.

Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
IČ: 17707285
Datová schránka: tedd9xw

Partneři

  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Montanregion Krušné Hory